Çikolatalı Dondurma Tarifi

Kaç Kişi: Hazırlama: Pişirme:

Çikolatalı Dondurma Tarifi Tarifi

Çikolatalı Dondurma Tarifi. Şimdi reklam olmasın bazı marka isimleri vermek istemiyorum. Aynı lezzete sahip çikolatalı dondurmayı evimizde yapabilir, nefis nefis yiyebiliriz 🙂

MALZEMELERİMİZ

850 g (3+ 3/4 su bardağı) dondurma için;

  • 3 su bardağı (750 ml) süt
  • 1 çay kaşığı vanilya
  • 4 yumurta sarısı
  • 225 g eritilmiş çikolata
  • 3/4 su bardağı (150 gr) tozşeker

DONDURMANIN YAPILIŞI

Evet hanımlar dikkatlice yaparsak umarım aynı kıvamı ve lezzetli elde ederiz. Sütü ve vanilyayı sığabileceği bir tencerede ısıtıyoruz. Sütün üzerindeki kabarcıkları gördüğümüzde ocaktan alıp bir kenara koyuyoruz. Kaynamaması gerekiyor. Dikkat edelim.

Çırpma teliyle veya elektrikli çırpıcıyla yumurta sarısını çırpın. Şekeri azar azar ilave ederek sarı rengini alana kadar 5 dakika çırpıyoruz. Sütü süzün ve karışımın içerisine damlata damlata ekleyelim. Elde ettiğimiz bu karışımı içerisinde sıcak su bulunan bir tencereye oturttuğunuz bir kasenin içine koyuyoruz. Tencereyi ocağa alalım ve su kaynayana kadar orta ateşte pişiriyoruz. Kasenin içerisindeki krema yoğunlaşıp kaşığın arkasına yapışmaya başladığında kaseleri alalım ve soğumaya bırakalım.

Kaseleri buzlukta 3 saat beklettikten sonra çıkarıp 7.5cm’lik parçalara ayırıp ezin. Mutfak robotunda yumuşayana kadar çekin ve tekrar buzluğa alıp dondurun. Bu işlemi 2 veya 3 kere tekrarlayın ve dondurma kıvama gelince afiyetle servis yapabilirsiniz.

Ellerinize sağlık 🙂
Çikolatalı dondurma nasıl yapılır? Videolu izlemek isterseniz buyurun:

Tarifin Malzemeleri
- Beğenmedim :(- İyi gibi !- İyi !- Çok iyi !- Muhteşem ! - 3 oy aldı. 5 üzerinden ortalama: 3,67
Loading...