Çilek Reçeli Tarifi

Kaç Kişi: Hazırlama: Pişirme:

Çilek Reçeli Tarifi Tarifi

Çilek Reçeli Tarifi
Kışlık reçel hazırlamak istiyorsanız tam ölçüleri aşağıdadır. Yazlık reçel için şekeri biraz kısabiliriz. Hatta daha lezzetli olduğunu söyleyebilirim.

Kesinlikle tahta kaşık kullanalım ve köpüğü biriktikçe alalım. Parlak olması için limon tuzu veya tereyağı kullanabiliriz.

MALZEMELER

  • 1 kg. Çilek
  • 2 su bardağı şeker
  • 1 limon

YAPILIŞI

Çilekleri yıkayıp yapraklarından ayıralım. Büyüklüklerine göre 2’ye veya 4’e bölelim. Çok küçükse tüm olarak da kullanabiliriz. Doğrama işlemi tamamlandığında üzerine şekeri döküp 1 gece buzdolabında bu şekilde bekletelim. Ertesi gün suyunu salacağı için kendi suyunda pişirerek daha lezzetli olmasını sağlayabiliriz. Eğer beklemek istemiyorsanız biraz su ekleyebilirsiniz. Ama tavsiye etmiyorum.

Ocağa alıp tahta kaşıkla karıştırarak kaynatalım ve altını kısalım. Yarım saate yakın (20-30 dk.) kaynattıktan sonra ocaktan almaya yakın limon suyunu ekleyelim. Üzerinde oluşan köpükleri sürekli alıp atalım. Parlak olmasını istiyorsak 1 çay kaşığı tereyağı ekleyelim.

Reçelin olduğunu nasıl anlarız?
Reçelden bir miktar alıp buzdolabında 5 dakika soğutalım. Parmağımızla reçele çizik atalım ve yavaş yavaş kapanıyorsa eğer olmuş demektir.

 

Tarifin Malzemeleri
- Beğenmedim :(- İyi gibi !- İyi !- Çok iyi !- Muhteşem ! - 2 oy aldı. 5 üzerinden ortalama: 5,00
Loading...