PRATİK ÇÖZÜMLER

MUTFAKTA PRATİK ÇÖZÜMLER

Mutfakta başa çıkamadığımız bazı sorunları kolayca çözebileceğimiz birkaç pratik çözüm yolu bulmaya çalıştık. Sizlerin de eklemek istediğiniz faydalı pratik çözüm yollarınız varsa lütfen bizlere yorum olarak yazınız.. Hemen yayınlarız.

Balık kokusundan nasıl kurtuluruz?

Bildiğiniz gibi balığı kızarttıktan sonra mutfağa sinen balık kokusu rahatsız edici olabiliyor. Bu durumu çözmenin en pratik yolu 1 çay bardağı suda 2 çorba kaşığı sirkeyi kaynatmaktir.

Limon kabukları

Suyu sıkılmış limon kabuklarini atmayalim. Kurutulduktan sonra çelik eşyaların parlatilmasinda kullanabilirsiniz.

Domatesin kabuğu nasıl kolay soyulur?

Domatesin kabuğunu daha kolay soyabilmek için kaynar suya daldırıp, bıçağın tersi ile domatesin yüzeyinde yavaş yavaş gezdirelim.

Soğan göz yaşartmasın isriyorsaniz

Birçoğumuzun hatta hemen hemen herkesin soğan soyarken gözleri yaşarır. Bunu engelleyebilmek için soğanı su dolu tencerenin içinde soymak bir çözüm olabilir.

Mayonez

Mayonez hazırlarken sos kesilirse eğer 1 yumurta sarısını 2-3 damla sirke ile çırpıp yeterli miktarda zeytinyağı ile koyulaştıralım. Güzelce çırptıktan sonra sosa yedirebilirsiniz.

Kuru Bakliyatlar

Kuru bakliyatları en az 8 saat kadar suda belirttikten sonra içerisine biraz karbonat attarak haşlayiniz.

Tuzu sosa eklerken dikkat

Tuz bazen sütü kesmektedir. O yüzden beşamele ve diğer sütlü soslara kıvamını bulduktan sonra tuz koyunuz.

Nemli Türk Kahvesi

Eğer Türk kahvesinin nem aldığını fark ederseniz hemen içine 1-2 küp kesme şeker ilave ediniz.

Tuzluk Tıkanmasın Diye

Tuzluğun içerisine biraz pirinç koyunuz.

Kolay Soğutma Yöntemi

Buzdolabında yer kalmamış veya buzdolabınız olmayabilir. Temiz bir kovanın içerisine musluk suyunu doldurup 1 çorba kaşığı sofra tuzu atalım. Şişeleri bekletin yeterince soğutacaktır.

Yemeğin Tuzu Fazlamı Oldu?

Eğer yemeğe fazladan tuz attınız ise endişelenmeyin. Tencereye bir kaç tane çiğ patates atın fazla tuzu çeker.

Patates daha iyi haşlayın

Pişirme suyuna bir kaşık sirke katalım. Bu sayede rengi sapsarı kalır ve daha lezzetli olur.

Ceviz lekesinden kurtulun

Eller önce 1-2 dakika kadar sirkeye batırılmış bir pamukla ovulur. Sonra da soğuk suyla ovulur. Ardından soğuk suyla yıkanır. Ceviz lekesi tamamen çıkar.

Bakır Kaplarınızı Parlatın

Bir bezi sirke ile hafifçe ıslatıp, bakırı ovun. Kaplarınız pırıl pırıl olur.

Limon Kabuklarını Atmayın

Değersiz olarak gördüğümüz limon kabuklarını güneşli bir yere koyup kurutursak, iyi bir temizleme aracına sahip oluruz. Bu kurumuş kabuklarla, özellikle isli ve yağlı mutfak eşyalarını ovarken, şaşırtıcı sonuçlar alırsınız.

Tıkalı lavabo deliği nasıl açılır?

Lastik pompalarla dakikalarca açmak için uğraşmayın. Kaynar sodalı su, tıkalı delikten dökülürse, tıkalı yer hemen açılacaktır.

Soğan kokusu nasıl çıkar?

Evvelden haşladığınız patatesi mutfaktaki işiniz bitince elinize sürerek ovuşturunuz. Bu işleme beş dakika kadar devam ediniz. Ellerinizdeki kokuları alıp götürecektir.

Kavanoz Kapağını Kolayca Açın

Ne kadar zordur sıkışmış kapakları açmak. Oysa kapağı biraz ocak ateşine veya sıcak suya tutarsanız, kolayca açılır. Veya kaynar su dolu bir kaba, kavanozu ters çevirip, kapağını sokarak da aynı sonucu alırız. Bir de kavanozun altından kuvvetlice elimizle vurarak da sıkışan kapaktan kurtulabiliriz.

Ekmek nasıl daha kolay kesilir?

Ekmekleri düzgün kesmek için bazen zorlanırız, özellikle taze ekmek hemen hamur olur. Oysa bıçağımızın ucunu biraz ateşe tutarsak daha kolay yapabiliriz.